Ile zarabia grafik, jak zarabiać na projektach graficznych i jak zacząć to robić? Pokażemy w poniższym artykule.
Jak nauczyć się grafiki komputerowej?
W dobie powszechnego dostępu do internetu, nauka projektowania grafiki komputerowej stała się bardzo dostępna. W sieci jest wiele wideokursów pokazujących dosłownie “krok po kroku” jak nauczyć się zarówno podstawowych umiejętności w zakresie grafiki komputerowej jak i zaawansowanych technik wykorzystywanych przez profesjonalistów.
Jeżeli bardziej przemawia do Ciebie nauka na podstawie książki/poradnika to także w dziedzinie grafiki komputerowej jest szeroka i dobra oferta, która pomoże Ci opanować posługiwanie się programami komputerowymi.
Na dole tej strony w akapicie “Jak się do tego zabrać” – przedstawiam odnośniki zarówno do dobrych i niedrogich wideokursów jak i do księgarni internetowej gdzie kupisz odpowiednie książki.
W jakich programach wykonywać projekty graficzne
Programów graficznych jest bardzo wiele. W tym artykule skupimy się na programach do grafiki 2D. Jeżeli zatem chcesz wykonywać retusz zdjęć, lub projektować elementy na strony internetowe lub blogi – w zupełności wystarczy Ci korzystanie z bezpłatnego programu o nazwie GIMP (aby go pobrać kliknij tutaj i przejdź na oficjalną stronę GIMP’a). Jest to program, który z powodzeniem wykorzystasz do obróbki zdjęć a także grafiki na potrzeby internetowe (blogi, strony www, facebook itd.). Ponadto aby nauczyć się obsługi tego programu – na dole artykułu znajdziesz odnośniki do kursów.
Aby zaproponować Twoim klientom projekty graficzne ulotek, plakatów, wizytówek i innych materiałów reklamowych, które są drukowane (czyli tzw. DTP), projekty stron internetowych i zaawansowane retusze zdjęć – będziesz musiał zainwestować i “zaprzyjaźnić się” z takimi programami jak Adobe Photoshop (program do tzw. grafiki rastrowej) oraz Adobe Illustrator lub CorelDraw (to programy to tzw. grafiki wektorowej).
Jak zarabiać na zleceniach graficznych?
Jeżeli już nabyłeś wiedzę z zakresu projektowania graficznego to czas zacząć zarabiać na zleceniach. Możesz działać jako tzw. freelancer czyli “wolny strzelec” – realizując zlecenia, które sam wybierasz. Posiadając wyżej wspomniane umiejętności graficzne możesz także wykonywać pracę na zasadzie umowy o dzieło, umowy zlecenia lub stała współpraca – część etatu lub nawet pełny etat (jeżeli się sprawdzisz to z reguły zadowoleni klienci chcą z Tobą współpracować na stałe).
Ile zarabia grafik komputerowy
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wykonując zlecenia jako freelancer – Twoje zarobki zależą od Twojej operatywności czyli tak naprawdę ilości zleceń, które wykonasz. Badając aktualny rynek zleceń można przyjąć następujące stawki:
– LOGO FIRMOWE – projekt to koszt od około 50zł do około 300zł;
– ULOTKA FIRMOWA – projekt (w zależności od formatu) od około 100zł do około 300zł;
– FOLDER REKLAMOWY – projekt (w zależności od formatu) 4 strony – od około 300zł do około 600zł;
– STRONA INTERNETOWA – projekt (w zależności od ilości podstron i stopnia skomplikowania) od 300zł do nawet kilku tysięcy złotych;
Grafik zatrudniony na etacie może zarobić od około 2500zł do nawet kilkunastu tysięcy złotych (najlepsi) – średnio jednak dobry grafik z doświadczeniem zarabia ok. 4-7 tysięcy złotych.
Gdzie szukać zleceń i gdzie się reklamować?
Zleceń na projekty graficzne możesz szukać na portalach ogłoszeniowych lub dodając własne ogłoszenia informujące o zakresie Twoich usług. Ponadto najbardziej popularne portale ogłoszeniowe, z którymi powinieneś się zapoznać to:
– OLX
– Oferia
– Lento
– Freelanceria
– Outwork
– Useme.eu
– popularny anglojęzyczny portal dla freelancerów: Freelancer.com
– upwork
Jak się do tego zabrać?
Naucz się wykonywać projekty graficzne:
– WIDEOKURSY “KROK PO KROKU” z grafiki komputerowe – KLIKNIJ TUTAJ –
– KURS KROK PO KROKU (nie musisz mieć żadnego wcześniejszego doświadczenia) do projektowania graficznego Aplikacji internetowych (UX/UI). To bardzo dynamicznie rozwijająca się branża projektowania graficznego: KLIKNIJ TUTAJ