Nauka programowania to perspektywiczne zajęcie
4.9
(7)

Na czym polega programowanie

Programowanie czy też kodowanie polega na tworzenie programu komputerowego (aplikacji) poprzez wpisywanie instrukcji w języku zrozumiałym przez komputer (język programowania). To bardzo uproszczone wytłumaczenie procesu jakim jest nauka programowania natomiast taka właśnie jest idea. Programowanie to jak mówienie w obcym języku (np. j. angielskim). Poznajesz słownictwo, składnie, instrukcje itd. i znając określony język programowania (np. java, php, python, c# itd.) piszesz kod (zestaw instrukcji) aby “komputer” wykonał określone zadania.

Czy każdy może zostać programistą czy trzeba mieć studia

Nauka programowania jest bardzo podobna do nauki języka obcego. Nie musisz kończyć studiów aby programować. Co więcej… Jest wielu świetnych programistów, którzy są po prostu samoukami. Jeżeli poznasz jeden język programowania to podstawy (logika zmiennych, instrukcje warunkowe, logika obiektowa) są bardzo podobne w innych językach. Wszystko czego potrzebujesz do nauki jest dostępne w internecie w formie kursów albo bezpłatnie (w formie dokumentacji). Oczywiście studia porządkują i dają solidne podstawy i tak naprawdę “motywują Cię” do systematycznej nauki ale dzisiaj dobry kurs online jest w stanie dostarczyć Ci nawet więcej wiedzy na temat konkretnego języka programowania.

Wiedza z zakresu programowania jest w dzisiejszych czasach dostępna dla każdego i czy zostaniesz programistą zależy tylko od Twoich chęci i wytrwałości.

Ile zarabia programista

Rozwój technologiczny sprawia, że zapotrzebowanie na programistów jest dzisiaj ogromne. W samej Polsce brakuje ok. 150 tys. programistów (sto pięćdziesiąt tysięcy !). Z uwagi na tak duże zapotrzebowanie na programistów, stawki wynagrodzenia są bardzo wysokie.

Początkujący programista zarabia ok. 4-5 tys. zł na rękę. Programista z doświadczeniem, w zależności od języka programowania zarabia od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych na rękę miesięcznie. Wynagrodzenie programistów cały czas rośnie.

Ile czasu potrzeba aby zostać programistą

Aby zostać początkującym programistą to kwestia 6 miesięcy do 1 roku. Uczestnicząc w kolejnych projektach nasze doświadczenie wzrasta i po ok. 3-4 latach stajemy się doświadczonym programistą.

Jeżeli zaczynamy dopiero nasza przygodę z programowaniem, ważne aby nie ograniczać się tylko do przykładów w kursie. Warto samemu pogłębiać w internecie zagadnienia. To zdecydowanie przyspiesza i wzmacnia nasza wiedzę oraz nabieramy doświadczenia.

Jakie są zawody związane z programowaniem

Programistów możemy z grubsza podzielić na: backendowców i frontendowców. Jest to bardzo uproszczony podział ale pozwala nam pogrupować specjalistów.

Backendowcy zajmują się logiką aplikacji i kwestią zabezpieczania (security) natomiast frontendowcy z reguły tworzą “wygląd aplikacji” oraz interakcje (animacje itd.) pomiędzy poszczególnymi elementami aplikacji.

To znowu jest uproszczenie bo technologie informatyczne rozwijają się bardzo dynamicznie i tak jak kiedyś “Pan informatyk” zarówno wymienić część w komputerze, zainstalował system operacyjny i stworzył prostą “stronkę internetową” tak dzisiaj branża jest bardzo wyspecjalizowana. Jeżeli ktoś zajmuje się backendem to w tym się specjalizuje i może nie mieć zupełnie pojęcia jak naprawić komputer lub dodać animację do elementu w witrynie internetowej.

Jakie są najpopularniejsze języki programowania

Języków programowania jest generalnie bardzo dużo natomiast jeżeli chodzi o najbardziej popularne na świecie to możemy wymienić: java, python, javascript, C#, C++, php, ruby, scala itd.

Jak nauczyć się programować

Aby nauczyć się programowana możesz wybrać kilka dróg:

a) Możesz korzystać z blogów/youtube gdzie znajdziesz filmy z opisanymi zagadnieniami.

Na youtube znajdziesz wiele różnych filmów z kursami ale jest z nimi jeden problem… często tylko “zajawiają” dany temat nie pogłębiając go. Drugi słaby punkt jest taki, że twórcom często po kilku/kilkunastu filmikach zaczyna brakować entuzjazmu do kontynuowania kursu i następuje koniec rozwoju kanału. Przez to na youtube jest wiele “pozaczynanych kursów”, które przedstawiają wszędzie podstawy ale zostawiają nas z dużym brakiem wiedzy.

b) Możesz także kupić książkę z danego języka programowania

To bardzo dobre rozwiązanie – z reguły książki dot. programowania prowadzą nas od samych podstaw poprzez bardziej zaawansowane zagadnienia. W zamkniętej formie mamy dużo usystematyzowanej wiedzy. Jeżeli dodatkowo uzupełnimy wiedzę z książki o dokumentację danego języka programowania to jest to dobra podstawa do nauki.

c) Możesz zrobić kurs online programowania. Obok książki to najlepsza metoda na naukę programowania.

Kursy są prowadzone od podstaw. Nie musisz mieć wcześniej żadnej wiedzy na temat programowania. Wszystkiego nauczysz się na kursie od podstaw. Zaletą kursu online jest często możliwość zadania pytania prowadzącemu dzięki czemu uzyskujemy dodatkowe informacje i wytłumaczenie danej kwestii. Kursy zawierają zarówno filmy instruktażowe pokazujące jak poruszać się w programach jak i posiadają opisy.

POLECANE KURSY PROGRAMOWANIA W INTERNECIE

#1. NAUKA PROGRAMOWANIA JĘZYKA JAVA – bardzo dobry kurs programowania języka JAVA od podstaw. JAVA to jeden z najpopularniejszych języków programowania. Zapotrzebowanie na specjalistów jest duże. JAVA jest stosowana często w aplikacjach biznesowych (banki, sklepy internetowe, ubezpieczenia, obszerne aplikacje). Szczegółowy i świetnie tłumaczone zagadnienia w kursie. Zdecydowanie polecamy

#2. KURS PROGRAMOWANIA JĘZYKA JAVASCRIPT – kurs online języka JAVASCRIPT. Prowadzony od podstaw w postaci videolekcji. Bardzo ciekawie przedstawione podstawy javascriptu oraz nieco bardziej zaawansowane zagadnienia.

#3. NAUKA PROGRAMOWANIA JĘZYKA PHP – kurs online języka PHP. Język PHP jest stosowany szeroko w witrynach internetowych (m.in. WordPress, kiedyś Allegro było napisane w PHP) Prowadzony od podstaw w postaci videolekcji.

#4. KURS PROGRAMOWANIA JĘZYKA PYTHON – kurs online języka Python. Język Python jest obecnie niezwykle popularny szczególnie przy programowanie tzw. machine learningu (uczenie maszynowe) i elementy AI (sztucznej inteligencji). Kurs przedstawia podstawy w w postaci videolekcji.

#5. KURS PROGRAMOWANIA DLA DZIECI – świetna opcja aby zachęcić dzieci do programowania. Warto pokazać dzieciom podstawy programowania w ciekawy i przystępny sposób. Im wcześniej zaprzyjaźnimy dzieci z programowaniem – tym szybciej się nauczą. Zdecydowanie warto spróbować.

Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?

Kliknij i oceń ten artykuł!

Średnia ocena 4.9 / 5. Głosy: 7

Jeszcze nie oceniony - oceń artykuł!

Dziękuję za Twoją ocenę! Rozważ śledzenie naszych socjal mediów :)

Śledź nas na socjal mediach

Bardzo zależy nam na jakości artykułów

Pomóż mi poprawić ten artykuł!

Napisz proszę co mogę poprawić, czego brakuje lub co należy zmienić

Jeżeli poradnik był dla Ciebie pomocny - bardzo proszę kliknij powyżej 5 gwiazdek - Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.