Table of Contents
Dobry plan to podstawa sukcesu
Jakich słów unikać przy planowaniu
Istotą dobrego planowania jest prawidłowe ujmowanie w słowa konkretnych celów. Podstawowym błędem jest określanie celów zbyt ogólnie i za bardzo życzeniowo.
Przykładem złego planowania jest wyznaczenie takiego celu: “chciałbym nauczyć się języka angielskiego”. Dlaczego? Nie da się określić kiedy taki cel został zrealizowany. Czy jeżeli będziesz posiadać wiedzę na temat 3 czasów w j. angielskim i będziesz znać 200 słówek po angielsku to będzie oznaczało, że już “nauczyłeś/aś się języka angielskiego?.
Analogicznie do powyższej sytuacji, unikaj takich stwierdzeń jak:
– chciałbym
– chcę
– zaplanuję
Jakie słowa stosować przy planowaniu
Z każdego wyznaczonego celu musimy się przed sobą “rozliczyć”. Wyznaczony cel czy też zadanie muszą być konkretne i MIERZALNE. Wracając do przykładu z nauką angielskiego, jako cel powinniśmy postawić sobie przykładowo taki: “w rok nauczę się języka angielskiego na poziomie B2”. Tak wyznaczony cel jest w miarę precyzyjny. Z tak wyznaczonego celu wynikają wprost konkretne ZADANIA do wykonania. Aby osiągnąć poziom B2 w j. angielskim musimy znać określoną liczę słów, poznać konkretne zagadnienia gramatyczne itd.
Wyznaczając konkretny cel używaj następujących słów:
– nauczę się
– zrobię
– przyswoję
– wstanę
– wyślę
itd.
Pamiętaj, że bardzo pomocnym przy wyznaczaniu celów i zadań będzie zapisanie ich. Polecam zapoznać się z artykułem dot. narzędzi przydatnych przy planowaniu: Narzędzia przydatne przy planowaniu (KLIKNIJ TUTAJ)